Diagnoza Neuroflow®
Czym są zaburzenia przetwarzania słuchowego ADP?
Słuch kształtuje się już w pierwszych miesiącach życia płodowego. Ucho odbiera dźwięki, czyli sygnały akustyczne, które następnie zamieniane są na impulsy nerwowe. Zadaniem mózgu jest ich przetworzenie i zinterpretowanie informacji o otaczającym świecie dźwięków.
Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego APD to nieprawidłowości w przetwarzaniu słuchowym na poziomie neuronalnym i występują pomimo prawidłowej czułości słuchu. Najczęściej ujawniają się u dzieci w okresie przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, kiedy to gwałtownie rosną wymagania stawiane zmysłowi słuchu.
Ze względu na złożoną naturę funkcjonowania mózgu APD może towarzyszyć innym zaburzeniom rozwojowym, takim jak: opóźniony rozwój mowy, specyficzne zaburzenia rozwoju językowego (SLI), zaburzenia uwagi bez nadreaktywności (ADD) lub zaburzenia uwagi z nadreaktywnością (ADHD), specyficzne trudności w nauce itp.
Czy wiesz, że aż 30% dzieci z dysleksją oraz 40-50% dzieci z trudnościami w nauce ma zaburzenia przetwarzania słuchu APD?
Kiedy warto zapisać dziecko na spotkanie?
Warto skonsultować się z diagnostą, gdy Twoje dziecko:
- ma trudności z rozumieniem mowy, gdy w otoczeniu jest gwar lub hałas
- myli podobnie brzmiące wyrazy
- ma problem z określeniem kierunku, z którego dobiega dźwięk
- ma trudności z rozumieniem dłuższych lub złożonych wypowiedzi
- łatwo się rozprasza
- ma trudności w uczeniu się (problemy z nauką czytania, pisania, języków obcych)
- nie potrafi dłużej utrzymać uwagi na zdaniu
- często „wyłącza się”, myślami jest gdzie indziej, sprawia wrażenie nieobecnego
- chorowało na przewlekłe wysiękowe lub częste zapalenie ucha i ma trudności w uczeniu się
Jesteśmy dla Was!
Jak przebiega pierwsza wizyta
i jak się na nią przygotować?
Diagnozę wykonujemy u dzieci od 4 roku życia, młodzieży i dorosłych.
Pakiet obejmuje 2 wizyty: diagnostyczną (ok. 60 – 120 min. w zależności od wieku i trudności dziecka) oraz podsumowującą (ok. 30 min.).
Podczas pierwszego spotkania przeprowadzimy diagnozę, której podstawą jest przeprowadzenie wywiadu z Rodzicem na temat funkcjonowania dziecka oraz zapoznanie się z dokumentacją.
Na diagnozę zabierz ze sobą:
- jeśli posiadasz wynik audiometrii tonalnej* – badanie słuchu, które pozwala na określenie zakresu słyszenia (jeśli nie wykonamy to badanie na miejscu w poradni)
- inną istotną dokumentację medyczną/ psychologiczno – pedagogiczną/ logopedyczną itp.
- PESEL dziecka
*Tylko prawidłowy wynik audiometrii tonalnej pozwala na przeprowadzenie diagnozy.
Provider NEUROFLOW® zapyta o rozwój dziecka począwszy od okresu prenatalnego, poprzez okres niemowlęcy do aktualnych trudności dziecka. Następnie przystąpimy do oceny wyższych funkcji słuchowych znormalizowanymi testami NEUROFLOW®. Ich ilość zostanie dostosowana do wieku Pacjenta, najczęściej będzie to:
– 3 zadania testowe dla dzieci w wieku przedszkolnym,
– 6 zadań testowych dla dzieci w młodszym wieku szkolnym,
– 8 zadań testowych dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych.
Zadania polegają na m.in. powtarzaniu słów/ zdań na tle szumu, różnicowanie źródła dźwięku, wysłuchiwaniu przerw w szumie, różnic pomiędzy dźwiękami w zakresie ich wysokości. Diagnoza wykonywana jest w słuchawkach z wykorzystaniem komputera i specjalnego oprogramowania.
Po przeprowadzeniu diagnozy zostanie uzgodniony termin drugiego spotkania, podczas którego Provider omówi wyniki diagnozy oraz przedstawi raport z badania APD z ewentualnymi zaleceniami.
Jeśli diagnoza potwierdzi zaburzenia przetwarzania słuchowego specjalista zaproponuje Państwu terapię – Trening Neuroflow®. To pierwszy w Polsce, interaktywny trening wyższych funkcji słuchowych prowadzony online w domu w obecności rodzica.
Jaka jest cena diagnozy?
Czas trwania: 1 spotkanie, około 1,5h
Cena diagnozy – 350 PLN
Badanie słuchu do diagnozy – 50zł